zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Po co są knagi w żeglarstwie?

Po co są knagi w żeglarstwie?

maj 18, 2021

Obecnie duża liczba osób decyduje się na podjęcie inicjatywy spędzania wolnego czasu. Nie mówimy tylko o wakacjach. Aktywnie spędzamy czas z całą rodziną także po wyjściu z pracy lub w weekendy. Jak więc spędzasz czas? Oczywiście można chodzić, jeździć na rowerze, biegać, pływać, a nawet żeglować. Działania te obejmują jazdę na rowerze, jazdę na rolkach, wspinaczkę górską, pływanie i żeglarstwo. Oczywiście ta ostatnia nie jest dla wszystkich. Ten artykuł ma na celu przedstawienie, czym są knagi w żeglarstwie https://www.mazuria.com/blog/knagi-w-zeglarstwie.html.

Do czego służą knagi?

Oczywiście wiele osób myśli o tym, co można z nimi zrobić. Oczywiście to tylko element, który służy głównie do montażu takielunku ruchomego na łodzi, jachcie lub statku: liny cumownicze, takielunek, zawiesia itp. Warto wspomnieć, iż Knaga jest w stanie umożliwić błyskawiczne i pewne odblokowanie liny kiedy znajdzie się taka potrzeba. Mocowane są na wzmocnionych elementach pokładu i masztów. Możemy wyróżnić różne mocowania. Należą do nich między innymi:
— Knaga rożkowa, inaczej zwykła jest chyba najpopularniejszym typem knagi.
– Knagi zaciskowe: klinowe, rowkowe i szczękowe. W klinach lina może być trwale zamocowana poprzez dociskanie wzdłuż rowka o stopniowo zmniejszającej się średnicy. Płaskie knagi nie mają ruchomych części, a lina jest trwale mocowana poprzez wciśnięcie liny w rowek z karbowaną powierzchnią.
– Knaga szczękowa nazywana także “pieskiem” lub sprężynową jest Zwykle używana na łodziach pływających. Wykonana jest z dwóch ruchomych elementów karbowanych do blokowania liny.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze knagów? Knaga szczękowa powinna mieć mocny mechanizm sprężynowy i ostrą „żabkę”, aby zapobiec uwolnieniu się liny. Gorsze knagi szynowe z czasem zaczną zwalniać linę. Są trudniejsze do zablokowania i odblokowania przy większym obciążeniu. Asymetryczne mocowanie na podstawie równomiernie obciąża obie połówki szczęk.

Podsumowując niniejszy artykuł to wyraźnie widać, iż knagi są bardzo potrzebne. Przy ich wyborze należy się skonsultować z osobą, która się na nich zna.