zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Czy szkoła socjalizuje

Czy szkoła socjalizuje

paź 12, 2019

Przebywanie po kilka godzin w dużej grupie może być męczące. Hałas, stres i pośpiech nie działają twórczo. Rzeczywistość państwowych szkół pozostawia wiele do życzenia. Jednak socjalizacja szkolna może mieć pozytywny wpływ na nasze dzieci. Czy każda szkoła socjalizuje w odpowiedni sposób i od czego zależy udana socjalizacja?

 

Państwowe szkoły, szczególnie podstawowe nie mogą wybierać uczniów. Pochodzenie, wyznanie czy status materialny nie grają roli; w podstawówce znajdzie miejsce każdy uczeń.
Socjalizacja szkolna w publicznej placówce może pozwolić dziecku na zapoznanie się z całą paletą warstw społecznych. W rejonowej podstawówce nie znajdziemy jednak najbogatszych.

 

Kiedy uczniowie w klasie nie różnią się za bardzo ze względu na status materialny, socjalizacja szkolna będzie bardziej harmonijna. Pytanie, czy szkoła socjalizuje, kiedy w jednej klasie znajdziemy dzieci z rodzin dysfunkcyjnych lub patologicznych? Złe wzorce mogą być kopiowane przez innych uczniów. Wulgarne słownictwo lub nawet prosty język wypowiedzi, formy spędzania wolnego czasu i rozrywki dzieci z rodzin dysfunkcyjnych mogą demoralizować innych. Jeśli grupa takich dzieci jest silna, lub zawiera elementy przemocy, socjalizacja szkolna zamiast działać na korzyść, niszczy psychikę pozostałych uczniów.

 

Wiele osób uważa, że socjalizacja szkolna to mit. Nigdzie więcej nie znajdziemy tyle osób w tym samym wieku co w jednej klasie. Takie zjawisko nie występuje poza szkołą. Niektórzy wspominają podstawówkę, jako pasmo nieustającej udręki i prześladowań. Silne osobowości uczą się radzić i przetrwać w takiej klasie, natomiast słabsze cierpią.

 

Na pytanie czy szkoła socjalizuje nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobra placówka z pewnością uczy odpowiednich postaw i zachowań. Państwowe szkoły są nierzadko tyglem, do którego wrzuca się wszystkich jak popadnie, a jedynym kryterium pozostaje wiek. Socjalizacja szkolna jest bardzo złożonym problemem. Rozwiązanie może przynieść zmniejszenie liczebności klas, szersza pomoc psychologiczna i być może całkowita reforma obecnego szkolnictwa.