zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Gramatyka językowa

Gramatyka językowa

sie 22, 2020

Czy gramatyka w procesie nauki języka obcego jest ważna i ma znaczenie? W pewnym sensie tak. Warto przyswoić sobie już nawet na tym bazowym, początkowym etapie nauki kilka podstaw związanych z nauką języka obcego. Warto poznać kilka podstawowych kwestii dotyczących na przykład czasów-przeszłych, teraźniejszych i przyszłych.

 

Czasem bez znajomości tych podstawowych kwestii możemy mieć potem trudności w wypowiedzi. Sami w pewien sposób troszeczkę ograniczymy nasze możliwości rozwoju nauki języka, ponieważ te kilka podstawowych kwestii językowych może w znaczący sposób wpłynąć potem na nasze możliwości ich wykorzystania a przez to dzięki ich znajomości-wzbogacenia swojego słownictwa. Chociażby z tej kwestii warto czasem zapoznać się z minimum podstaw gramatyki języka, którego się uczymy. W szkole często gramatyka danego języka jest obligatoryjna i na lekcjach tego właśnie uczonego języka pojawia się w dużo większej ilość niż niezbędne minimum. Ma to oczywiście swoją rację bytu, ale nie należy przesadnie się tym przejmować.

 

Owszem, wiedza dotycząca gramatyki jest przydatna, a szeroka jej znajomość na pewno nam nie zaszkodzi, ale jeśli sprawia Wam ona trudność w tym bardziej zaawansowanym zakresie to spróbujcie opanować ją chociażby na tym zaliczeniowym poziomie. W szkole czasem nauczyciele wymagają wiedzy na określony temat, ale nie musi być to jednoznaczne z naszymi umiejętnościami. Przy obszernej znajomości słownictwa i umiejętności wykorzystania swojego bogatego słownictwa, jaki prezentujemy w nauce danego języka może być czasem w praktyce (abstrahując od szkolnego systemu nauki) o wiele bardziej przydatny niż skomplikowane konstrukcje gramatyczne.