zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Jak napisać dobrą powieść? Edyta Niewińska – metoda płatka śniegu

Jak napisać dobrą powieść? Edyta Niewińska – metoda płatka śniegu

cze 2, 2017

Edyta Niewińska jest polską pisarką, która w swojej dotychczasowej karierze literackiej wydała trzy książki – “Kosowo”, “Levante” oraz “Pod powierzchnią”. Są to powieści poruszające problemy współczesności. Książki te zostały ciepło przyjęte przez odbiorców, a wielu młodych ludzi zaczęło się zastanawiać nad tym, w jaki sposób napisać tak dobrą powieść. Teoretycznie rzecz ujmując – pisarzem może zostać każdy, kto umie pisać.

Edyta Niewińska – metoda płatka śniegu

W praktyce jednak sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. Nie wystarczy bowiem tylko coś napisać, trzeba to jeszcze napisać w taki sposób, aby zainteresować czytelnika. Metodę pisania trzeba dopasować do rodzaju dzieła literackiego. Zupełnie inne są zasady budowania napięcia w kryminale, a inaczej układa się fabułę w przypadku powieści obyczajowej. Jednym ze sposobów tworzenia dzieła literackiego jest metoda płatka śniegu. Jest to stopniowe pisanie książki – od ogółu do szczegółu. Cała metoda zawiera kilkanaście kroków, które należy szczegółowo realizować jeden po drugim. Warto zapisać się na warsztaty kreatywnego pisania. Na takich zajęciach kursanci rozwijają swoje twórcze umiejętności.