zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Zajęcia w prosektorium na kierunku lekarskim i pielęgniarstwie

Zajęcia w prosektorium na kierunku lekarskim i pielęgniarstwie

sty 11, 2022

Zajęcia odbywające się w prosektorium są obowiązkowymi zajęciami nie tylko na medycynie, ale także na pielęgniarstwie. Czasami studenci pierwszego roku pielęgniarstwa trafiają tam jeszcze na zajęcia z anatomii. Dużo słyszy się o historiach prosto z prosektorium, ale ile w nich prawdy? Jak wyglądają pierwsze ćwiczenia w prosektorium?

Skąd się biorą eksponaty do ćwiczeń w prosektorium?

Zajęcia w prosektorium są intrygujące, ale nie dla wszystkich. Nieraz spotkało się sytuację, kiedy to studenki na sam zapach formaliny potrafiło zemdleć albo zbierało się na mdłości. Zwłoki w prosektorium to zwłoki osoby, które decydują się na przekazanie ciała do celów naukowych. Zwykle robią to bliscy po ich śmierci, gdyż wymagana jest ich zgoda. Oczywiście zwłoki nie lądują na stole od tak, ponieważ muszą zostać odpowiednio przygotowane. Z ciała usunięte zostają wszystkie płyny ustrojowe, a następnie konserwowane są w formalinie, stąd ten zapach w prosektorium. Przygotowanie takich zwłok do ćwiczeń dla studentów trwa około rok. Po roku zwłoki są preparowane, czyli pozbawione są tłuszczu. Często studenci kierunku lekarskiego mogą w nich uczestniczyć.

Dlaczego wymagane są zajęcia w prosektorium?

Prosektorium może być zmorą studentów kierunku lekarskiego i pielęgniarstwa. Zajęcia są organizowane tam z prostego powodu. Po ukończeniu kierunku lekarskiego i zrobieniu odpowiedniej specjalizacji nie jest jasne, gdzie trafi absolwent, stąd program nauczania przewiduje wszystkie oddziały, w tym też prosektorium. Każdy student inaczej odbiera zajęcia w tym miejscu, jedni mogą się poczuć słabo, a drudzy uznają, że to coś dla nich. Często też to właśnie prosektorium decyduje o dalszej karierze osoby studiującej kierunek lekarski i pielęgniarstwo. Straszne historie z prosektorium opowiadane przez starsze roczniki tez nie zachęcają, aby zajrzeć do tego miejsca.

Nie można uniknąć prosektorium, ale można się do niego odpowiednio przygotować.Po pierwsze, przymykać oko na straszne historie z prosektorium. Każdy reaguje inaczej, więc trudno przewidzieć jak zareaguje dana osoba na pierwsze zetknięcie się z formaliną. Trzeba się też przygotować na niezbyt przyjemne zapatych i prać fartuch po każdych zajęciach. Przy odpowiednim nastawieniu wszystko powinno mieć szczęśliwe zakończenie pierwszego dnia w prosektorium.