zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Jaki sprzęt przyda się do pracy lub nauki zdalnej?

Jaki sprzęt przyda się do pracy lub nauki zdalnej?

gru 22, 2020

Jeszcze do niedawna nauka zdalna nie była wykorzystywana w szerokim zakresie. Ze zdalnego nauczania korzystano głównie na uczelniach wyższych oraz na różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Wykorzystywanie wideokonferencji, webinarów, komunikatorów i czatów nie było tak popularne, jak po wybuchu epidemii koronawirusa.

 

Zarówno do nauki, jaki i do pracy zdalnej potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Komputer, tablet lub laptop to oczywiście podstawowe narzędzia. Można je znaleźć w większości gospodarstw domowych. Równie ważne, a może nawet ważniejsze jest stabilne łącze internetowe. Z tym bywa różnie. Na terenach wiejskich, gdzie nie ma dostępu do sieci światłowodowej, a sygnał internetu mobilnego jest słaby może być z tym problem. Jeśli mieszkamy z daleka od dużych aglomeracji miejskich, trzeba zacząć od sprawdzenia, który z operatorów komórkowych ma najlepszy zasięg w naszej okolicy.

 

Może się okazać, że zmiana operatora pozwoli nam na swobodne korzystanie z technologii LTE nawet wewnątrz budynku, bez konieczności wzmacniania sygnału za pomocą specjalnej anteny zewnętrznej. Jeśli mamy komputer z dostępem do internetu, przydadzą się też słuchawki, mikrofon i kamerka internetowa. W obecnie dostępnych na rynku laptopach jest to zazwyczaj wyposażenie standardowe. W przypadku posiadania zwykłego komputera PC praktycznym gadżetem mogą okazać się słuchawki ze zintegrowanym mikrofonem. Do nauki lub pracy zdalnej potrzebne może być też dodatkowe oprogramowanie. Na dysku twardym warto zainstalować popularny komunikator Skype. Zapomnijmy też o starej przeglądarce internetowej z niebieskim „e” na ikonce.

 

Korzystajmy z najnowszych wersji dobrych przeglądarek, takich jak Firefox, Chrome lub Opera. Zanim dołączymy do spotkania, sprawdźmy ustawienia mikrofonu i kamerki. Na komputerze powinna znajdować się w miarę nowa wersja systemu operacyjnego. Jeśli nasz sprzęt nie „udźwignie” Windowsa 10 lub Ubuntu, można rozważyć zainstalowanie mniej obciążającej system dystrybucji Linuxa. W przypadku mniej doświadczonych użytkowników, zalecane są jednak „okienka” Microsoftu. Na platformie YouTube znaleźć można wiele samouczków o tym, jak korzystać z takich narzędzi jak Teams, Discord, czy Zoom. Przed ich uruchomieniem warto nauczyć się, jak efektywnie i bezpiecznie możemy z nich korzystać.