zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Redakcja a korekta książki. Czym rożni się redakcja książki od jej korekty?

Redakcja a korekta książki. Czym rożni się redakcja książki od jej korekty?

maj 13, 2017

Dla laika, który nie ma zielonego pojęcia o procesie wydawniczym książki, redakcja książki a jej korekta, to zasadniczo jedno i to samo.

redakcja a korekta

Te dwa procesy mają pewien wspólny mianownik, jednak należy zwrócić uwagę na to, że redakcja książki to pojęcie o wiele bardziej złożone. Redakcja a korekta co jest wspólnego, a czym różni się praca redaktora od pracy korektora?

korekta książki

Na wstępie, można zacząć od pojęcia węższego, jakim jest korekta książki. Praca korektora jest oparta wyłącznie na wyłapywaniu z napisanego tekstu błędów językowych, do których zaliczają się przede wszystkim błędy ortograficzne czy też niedociągnięcia stylistyczne, jak chociażby brak przecinków czy ich niewłaściwe umiejscowienie. Na tym zasadniczo kończy się praca korektora. W przypadku redakcji, również istotne jest wyłapanie poszczególnych błędów językowych, jednak oprócz tego, redaktor odpowiedzialny jest za ostateczny kształt tekstu. Zadaniem redaktora jest to, aby sprawić by książka czy inna publikacja była jak najlepsze do przyswojenia przez potencjalnego czytelnika – pisarz tworzy warsztat a redaktor nadaje mu odpowiednią formę.