zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Nauka gry w szachy w Twoim przedszkolu

Nauka gry w szachy w Twoim przedszkolu

gru 17, 2020

Szachy to piękny sport, który zwłaszcza ostatnimi czasy jeszcze zyskuje na popularności wśród społeczeństwa. Bez wątpienia w Polsce wpływ na to mają dwie sytuacja. Pierwsza do sukcesy Jana Krzysztofa Dudy, który na stałe dołączył do elity szachowej i walczy na szachownicach całego świata z najlepszymi szachistami globu. Druga sytuacji to oczywiście popularny serial “Gambit Królowej”, który swoją premierę miał jesienią 2020 roku. Wspomniane aspekty sprawiają że ludzie na nowo odkrywają walory edukacyjne szachów i coraz chętniej zapisują na zajęcia szachowe swojej dzieci. Z naszej perspektywy to bardzo dobre rozwiązanie.

Obecnie szkoły szachowe oferują bardzo szeroki zakres usług, począwszy od edukacji indywidualnej, zajęć grupowych, po dedykowane lekcje szachów, które mogą być prowadzone w szkołach lub przedszkolach. Jeżeli nasze dzieci są w wieku przedszkolnym, to warto sprawdzić, czy w danej placówce realizowana jest nauka gry w szachy. To bardzo rozwijający sport, który uczy małe dzieci systematyczności oraz logicznego myślenia, co bezpośrednio wpływa na prawidłowy rozwój dzieci zarówno pod kątem intelektualnym oraz psychofizycznym.


A co jeśli w pobliżu nie ma przedszkola szachowego?

Wielokrotnie może zdarzyć się, że w pobliżu nie znajdziemy placówki, która w swojej ofercie ma edukację szachową. Wówczas warto porozmawiać z przedstawicielami przedszkola o możliwości dołączenia nauki gry w szachy do programu nauczania dzieci. Za szachami przemawia bardzo wiele zalet, które bezpośrednio wpływają na jakość życia dzieci oraz uczą je określonych zachowań, które później procentują przez całe życie. To sprawia, że z całą pewnością warto wpisać je do programu nauczania i zainwestować w dziecięce umiejętności, które nie przepadają.

Analogicznie jeżeli sami prowadzimy placówkę przedszkolną, to pod kątem wzbogacenia oferty edukacyjnej warto rozważyć szachy. To doskonałe połączenie edukacji i sportu, które uczy nie tylko strategicznego myślenia, ale również współzawodnictwa. Umiejętność ponoszenia porażki z pokorą oraz radość z sukcesów to elementy nierozłączne z szachami. Bardzo łatwo w nich znaleźć analogię do codziennego życia, więc im szybciej wpleciemy to do nauczania dzieci, tym łatwiej będzie im dorastać oraz docelowo startować w dorosłe życie.