zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

W jaki sposób przebiega pełny proces wydawniczy?

W jaki sposób przebiega pełny proces wydawniczy?

maj 21, 2017

Napisanie książki to dopiero początek. Zanim trafi on do druku, a następnie do księgarni, to musi przejść długą drogę, często trafiając w ręce wielu osób, których zadaniem będzie nadanie jej ostatecznego kształtu.

proces wydawniczy

Co to jest proces wydawniczy i jak on właściwie przebiega? Jednym z ważniejszych elementów całego procesu jest z pewnością redakcja. W pierwszej kolejności, to sam pisarz po przeczytaniu dzieła, nadaje poprawki redakcyjne. Jednak w większości przypadków to nie wystarczy. Aby książka była przyjazna dla czytelnika, powinna przejść przez profesjonalną redakcję doświadczonego redaktora. Kolejnym etapem, bez którego nie można wyobrazić sobie publikacji książki będzie korekta jej tekstu. Zadanie korektora polega na tym, aby wyłapać wszelkie błędy. Co ciekawe, w tekstach pisanych w specjalistycznych programach, wciąż zdarzają się literówki, których automatyczna korekta nie jest w stanie wyłapać. Ważne jest także zwrócenie uwagi na błędy stylistyczne czy ortograficzne. Ostatnim etapem jest skład książki, czyli takie opracowanie graficzne treści, aby się ona ładnie prezentowała.