zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Jak nie być kozłem ofiarnym w szkole

Jak nie być kozłem ofiarnym w szkole

wrz 21, 2019

Zaczyna się od złego samopoczucia, migreny lub braku apetytu. Trzęsące się ręce i strach, czy dziś będą dokuczać. Wiele polskich dzieci przeżywa dramat. Kozioł ofiarny w klasie to bardzo powszechne zjawisko, które mimo rosnącej świadomości rodzicielskiej ma miejsce w wielu placówkach.

 

Rodzice takich uczniów nie zawsze wiedzą co robić. Szukają odpowiedzi, jak nie być kozłem ofiarnym w szkole i chcą wywalczyć sprawiedliwe traktowanie.
Kozioł ofiarny w klasie mimo lęku musi przede wszystkim umieć się postawić. Bardzo ważne jest, aby w początkowym etapie umiał zaprotestować i powiedzieć, co myśli. Wychowywanie na zbyt ugodowego człowieka może przynieść opłakane skutki. Jeśli chcemy pomóc dziecku odpowiedzieć na pytanie, jak nie być kozłem ofiarnym w szkole musi ono wiedzieć, że wolno mu się zezłościć, krzyknąć lub być obrażonym. Nie oznacza to bynajmniej przyzwolenia na atakowanie innych za każdym razem, gdy mamy inne zdanie. Stosownie do wieku należy uczyć klarownego i stanowczego wyrażania własnego zdania. Siedmiolatek nie potrafi logicznie i z kurtuazją wyjaśnić koledze, żeby go nie popychał. Dziesięciolatek czy nastolatek, owszem.

Gdy kozioł ofiarny w klasie nie radzi sobie z sytuacją, wysyła się go zazwyczaj do szkolnego psychologa. Taka taktyka bywa zgubna. Rozmowa z prześladowanym ma sens dopiero wówczas, gdy pomocą specjalisty będzie objęta grupa atakująca. Wówczas należy kwestię tego, jak nie być kozłem ofiarnym w szkole poruszyć na forum klasowym w obecności psychologa.
Nauczyciele bardzo często zamiatają sprawy pod dywan. Milczenie i nie wtrącanie się, tak hołubione w Polsce, przynosi katastrofalne efekty w publicznych placówkach. Z drugiej strony, jeden lub dwóch psychologów na kilkuset uczniów to czysta kpina.

Jeśli nasze dziecko jest dręczone i szkoła nic z tym nie robi, możemy napisać do Rzecznika Praw Dziecka lub Ministerstwa Oświaty. Czasami walka jest ponad nasze siły. Kozioł ofiarny w klasie pozostaje nim do końca. Wyjść z roli jest bardzo trudno. Wówczas należy zabrać dziecko z takiej placówki i starać się naprawić szkody w psychice z pomocą terapeuty lub doświadczonego psychologa.