zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Jak rozwiązywać konflikty w klasie

Jak rozwiązywać konflikty w klasie

wrz 30, 2019

Wielu pedagogów spotyka się na co dzień z sytuacjami konfliktowymi. Nauczanie początkowe obfituje w różnego rodzaju stresujące zdarzenia z udziałem najmłodszych dzieci. Jak rozwiązywać konflikty w klasie, aby móc harmonijnie realizować program i uczyć właściwych postaw społecznych?

Małe niesnaski są nieuniknione. Nie da się całkowicie ułożyć życia klasowego bez konfliktów pomiędzy uczniami. Niewielkie klasowe kłótnie często nie wymagają interwencji nauczyciela. Dzieci powinny na tym etapie próbować się dotrzeć. Walka o klasową pozycję czy obronę własnego zdania jest na porządku dziennym. Problem, jak rozwiązywać konflikty dotyczy sporów o poważnym charakterze, wymagających pośrednictwa.
Klasowe kłótnie, które stawiają dziecko w pozycji kozła ofiarnego lub mają znamiona przemocy nie mogą narastać. Nie rozwiązanie problemu na początku doprowadzi do eskalacji przemocy. Dużą rolę w tym konflikcie powinien odegrać szkolny psycholog. Specjalista podpowie dzieciom, jak rozwiązywać konflikty w klasie, żeby uszanować drugą osobę. Za pomocą odgrywanych scenek lub pogadanek, dzieci mogą nauczyć się, że klasowe kłótnie nie muszą oznaczać bicia czy używania obraźliwych słów.

Kiedy spór jest poważny, opiekunowie dzieci powinni być poinformowani o tym fakcie. Zamiatanie sprawy pod dywan sprawi, że uczniowie nie dowiedzą się jak rozwiązywać konflikty w klasie. Pozostawieni sami sobie nabiorą przekonania, że w kłótni można się posunąć do rękoczynów czy wyzwisk.
Klasowe kłótnie to zjawisko bardzo powszechne. Odpowiednie podejście do sprawy i reakcja na konflikty usprawnią proces socjalizacji i zapewnią spokój w klasie.