zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Krwotok z nosa – jak szybko i skutecznie zatamować?

Krwotok z nosa – jak szybko i skutecznie zatamować?

sty 12, 2017

Krwotok z nosa często jest spowodowany wysokim ciśnieniem krwi, ciepłem, uderzeniem w nos czy wynikiem gwałtownego kichania. Co prawda przypadłość ta nie jest bolesna, ale bardzo nieprzyjemna. Jak zatamować krwotok z nosa?

Krwotoki z nosa, w medycynie określane jako epistaxis, mogą mieć różnorodne podłoże. Wśród nich można wymienić wysuszoną błonę śluzową nosa, niedoboru witaminy C, K i D oraz poważne choroby, takie jak białaczka czy gruźlica. Nawet delikatne uszkodzenie naczyń krwionośnych w obrębie nosa może spowodować silne krwawienie, które to należy szybko i skutecznie zahamować. Zatem jak zatamować krwotok z nosa? W tym celu należy czym prędzej usiąść i przechylić głowę do przodu, aby szybko udrożnić nos. W przeciwnym wypadku krew możę spłynąć do gardła co może być przyczyną wymiotów, a nawet uduszenia. Jeśli krwawienie nie jest spowodowane uderzeniem należy chwyć za płatki nosa, delikatnie je docisnąć i zacząć oddychać przez usta. Jeśli ta metoda zawiedzie, wtedy należy czym prędzej sięgnąć po tampony czy chusteczki i umiejscowić je w dziurkach nosa. Z kolei jeśli mogło dojść do złamania nosa wówczas nie należy go dotykać tylko szybko pojechać do punktu udzielania pierwszej pomocy medycznej. Po ustąpieniu krwawienia należy unikać wysiłku fizycznego. Najlepiej na kilka godzin położyć się do łóżka.