zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Do czego przydadzą się odbojniki?

Do czego przydadzą się odbojniki?

cze 27, 2020

Każdy początkujący żeglarz na pewno zastanawia się nad tym, jak chronić burty łodzi przed uszkodzeniami mechanicznymi. W końcu uderzenia i otarcia mogą się okazać nie do uniknięcia. Na szczęście do dyspozycji mamy odbijacze. Co prawda nie stanowią one niezbędnego wyposażenia małych łodzi, jednak każdą większą jednostka powinna je mieć na swoim pokładzie. No właśnie ale jakie odbijacze do łodzi powinniśmy zakupić.

Gdzie i czego szukać

Zakupić możemy odbijacze pomostowe i dziobowe. W ofercie sklepów z akcesoriami do żeglowania znajdziemy również różne rozmiary odbijaczy. W związku z tym, że nie ma dokładnej regulacji jaką łódź jakie odbojniki ( i w jakiej ilości) powinna posiadać to do nas należy decyzja o zakupie. Rynek akcesoriów żeglarskich jest bardzo szeroki, więc w przypadku jakichkolwiek wątpliwości na pewno możemy liczyć na pomoc doświadczonego sprzedawcy.

Jak dbać o odbijacze?

Przede wszystkim warto zaznaczyć że odbijacze są napełnione powietrzem.dobrej jakości produkt będzie nam służył przez wiele lat, jednak gdy przestaną one trzymać powietrze to czas pomyśleć o wymianie zaworków. Jest to najczęstsza przyczyna nieszczelności. Nowy zaworem to koszt raptem paru złotych, a znacznie przedłuży żywotność naszych odbojników. Także montaż nowych zaworów jest bardzo prosty. Warto jednak pamiętać, że wybierane przez nas produkty powinny do siebie pasować. Możemy również samodzielnie napełnić odbojniki powietrzem przy użyciu pompki rowerowej lub samochodowej jeżeli tylko zaopatrzymy się w odpowiedni adapter.
Niepisana etykieta żeglarska jasno określa, że odbojniki powinny być używane tylko w porcie. Pomagają nam one w manewrowaniu wśród innych łodzi w porcie. Gdy wypływamy na pełne wody powinny się one znaleźć w odpowiednim miejscu, na przykład w specjalnie przygotowanym do tego celu koszu.
Warto pamiętać, że jeżeli pozostawiły je na butach nie tylko narazimy się na krzywe spojrzenia innych żeglarzy ale także doprowadziły do ochlapania pokładu lub zgubimy odbojniki.