zs6zory, sp 13 żory, zs nr 6, g6

Wysłodki dla opasów

Wysłodki dla opasów

maj 22, 2021

Wysłodki stanowią produkt uboczny, który powstaje w procesie produkcji cukru. Złożone są głównie z węglowodanów – 80 proc. i niewielkiej ilości tłuszczu, a także ze związków azotowych, stanowiących białko właściwe. Są także elementem wykorzystywanym do kiszonek z traw i roślin motylkowych. Istnieje kilka rodzajów wysłodków dla opasów:

  • prasowane wysłodki dla opasów w procesie produkcji tracą wodę i dzięki temu posiadają wysoką wartość energetyczną, a także powodują umiarkowany rozkład białka w żwaczu. Co ważne, spożycie przez bydło prasowanych wysłodków ma korzystny wpływ na obniżenie poziomu mocznika w mleku.

  • suszone wysłodki są czymś pośrednim między paszą objętościową a treściwą. Doskonale nadają się do żywienia krów mlecznych i dla opasów. Należy jednak pamiętać o namoczeniu ich przed podaniem zwierzętom, ponieważ mogą napęcznieć i zwiększyć swoją objętość aż trzykrotnie.

Najważniejsze składniki odżywcze dla bydła

Młode, aktywnie rosnące pasze i mieszanki roślin strączkowych cz reguły spełniają zapotrzebowania żywieniowe dla prawidłowego wzrostu i utrzymania stad bydła. Dojrzałe pastwiska, resztki pożniwne lub inne pasze o niskiej jakości mogą mieć obniżoną wartość odżywczą, co wymaga suplementacji białka, energii lub dodatkowych witamin i minerałów w celu utrzymania optymalnego zdrowia.

Pewne składniki odżywcze są potrzebne w codziennej dawce pokarmowej, podczas gdy inne mogą być wytwarzane i magazynowane w organizmie. Zwierzęta hodowlane potrzebują takich składników odżywczych jak: białko, woda, minerały, węglowodany i witaminy. Dodatkowo istnieje zapotrzebowanie na energię, która ma fundamentalne znacznie w procesach trawienia, wspierania wzrostu, laktacji i reprodukcji. Kolejnym elementem jest białko, którego zapotrzebowanie jest uzależnione od wieku bydła, tempa wzrostu, ciąży i statusu laktacji. Młode, rosnące bydło, a także te w późnej ciąży lub laktacji mają zwiększone zapotrzebowanie na białko. Podstawowym składnikiem diety zwierząt jest woda, stanowiąca 50 – 80 proc. żywej wagi. Brak dostatecznego spożycia wody może skutkować niedoborem składników odżywczych, dlatego dostęp do świeżej woda ma tak istotne znaczenie. Warto także przyjrzeć się minerałom w diecie bydła. Te składniki pokarmowe można podzielić na dwie grupy: mikrominerały (chrom, kobalt, miedź, jod, żelazo, mangan, selen, cynk) i makrominerały (wapń, magnez, fosfor, potas, sód, chlor, siarka).